Selo badema
Smješteno na samom sjevernom vrhu Zapadne obale, blizu grada Jenina, nalazi se selo Al Taybeh, poznato kao „selo badema“. Ovdje 15 članova zadruge Palestine Fair Trade Association (PFTA) zarađuje održiv život, proizvodeći oko 10 tona badema godišnje.
Selo, čije ime 'Taybeh' na arapskom znači ukusno, leži u sjeni izraelskog zida razdvajanja, u području gotovo potpuno posvećenom uzgoju maslina i badema. To je samo jedno od mnogih seoskih zadruga i malih poljoprivrednika koji opskrbljuju masline i bademe Canaan Fair Tradeu, koji ih prerađuje u ulja i izvozi širom svijeta.
Osnovan 2004. godine s Fair Trade maslinovim uljem, Canaan blisko surađuje s Palestine Fair Trade Association i nabavlja materijale od više od 1000 farmera. Cilj grupe je poboljšati gospodarsku situaciju farmera na Zapadnoj obali kroz Fair Trade s međunarodnim tržištima, kao oblik mirnog otpora izraelskoj okupaciji.
Razlika koju možete osjetiti u okusu
Bademi se beru u selima krajem ljeta, pa sve do rujna, kada stanovnici sakupljaju tvrde ljuske i suše ih na suncu dva do tri dana prije nego što ih razbiju ili pohrane. Kako bi se proizvelo ulje, razbijeni orašasti plodovi hladno se prešaju, tako da kvaliteta ulja nije oštećena. Bademi mogu dati oko 50 posto ulja, ali ništa se ne baca; prešana ‘torta’ rabi se za izradu slastica.
Bademi uzgajani na njihovim poljima napajaju se kišnicom. Haj Abu Ismail, član zadruge i starješina u selu Al Taybeh, objašnjava: „Ne zalijevamo naša stabla badema iz jednostavnog razloga što to mijenja okus oraščića. Kada ih kušate, možete osjetiti razliku između ovih badema i komercijalnih.“